Vinkkejä kulttuurin pariin Suuren journalistipalkintogaalan vieraille

Oulu toimii tänä vuonna Euroopan kulttuuripääkaupunkina ja tarjoten runsaasti kiinnostavia näyttelyitä, keskustelutilaisuuksia ja esityksiä. Kokosimme Suureen journalistipalkintogaalaan tulijoille muutamia vinkkejä tapahtumista ja näyttelyistä, joissa voi piipahtaa seminaarin lomassa tai gaalaa ympäröivinä päivinä. Mukana on esimerkiksi kirjallisuutta ja historiaa käsitteleviä keskusteluja, klassista musiikkia, performanssitaidetta sekä kansainvälisiä ja paikallisia taidenäyttelyitä.

Oulu2026-tapahtumia ja näyttelyitä 10.-12.3.2026

Tapahtumat

Historia-aiheinen Naisten Oulu -yleisöluentosarja
ti 10.3. klo 18-19.30 Keskustakirjasto Saari, Kaarlenväylä 3, 90100 Oulu10.3.2026
Tiina Kinnunen: Sara Wacklin kaupungin kollektiivisessa muistissa
Tervetuloa mukaan oppimaan oululaisista vaikuttajanaisista ja heidän merkityksestään kaupungin ja yliopiston kehityksessä!

Campus as a Stage: Kulttuurilounaat – Klassisia hittejä I
Oulun yliopiston Linnanmaan kampus, Erkki Koiso-Kanttilan katu 1, 90570 Oulu
ke 11.3.2026 klo 11:30 – 12:00
Tämän kerran Campus as a Stage -kulttuurilounaalla Oulun yliopiston kamariorkesteri esittää tuttuja klassisia sävelmiä. Tämä kulttuurilounas järjestetään Linnanmaan kampuksella keskusaulan ravintola Mustikassa.

Saaren lukupiiri: Lukukokemuksia Euroopasta
Keskustakirjasto Saari, Kaarlenväylä 3, 90100 Oulu
to 12.3. klo 17.30 Oulun Suomi-Kreikka yhdistys – Margaret Atwood: Penelopeia
Tule keskustelemaan eurooppalaisesta kirjallisuudesta, kulttuurista ja elämänmenosta! Oulun kaupunginkirjasto järjestää yhteistyössä eri paikallisten toimijoiden kanssa lukupiirin, jossa keskustellaan eurooppalaisista teemoista kirjallisuuden kautta. Lukupiiriin voi parhaiten osallistua lukemalla käsiteltävä kirja etukäteen. Lukupiiri kokoontuu keskustakirjasto Saaren 4. kerroksessa, koulutustila Ravussa.

Performanssilupi
Mallassauna, Pikisaarentie 15, 90100 Oulu
to 12.3.2026 klo 19.00
Performanssilupi kutsuu erilaiset performanssitaiteen kentällä ja sen rajamailla toimivat taiteilijat sekä alasta kiinnostuneet yhteiseen kohtaamiseen. Klubi toimii open stage -periaatteella. Kyseessä on esittävän taiteen vapaa foorumi. Tervetuloa esiintymään tai yleisöön katsomaan ja kokemaan performansseja.

Näyttelyt

Oulun kaupungintalon näyttelyt: Rauhankoneen kerroksia ja Korvamato – Mediataidetta Kiasmasta
ti-to 13-19

Ekho Collectiven moniosainen installaatio kutsuu Oulun kaupungintalolle. Rauhankoneen kerroksia on taidetta ja teknologiaa yhdistävä kokonaisvaltainen taideteos, joka pohjaa Timo Honkelan Rauhankone-kirjaan. Teos kuvaa rauhaa aktiivisena, jatkuvana prosessina. Immersiivinen teos täydentyy vuorovaikutuksesta yleisön kanssa – kokijoista tulee myös tekijöitä.
Teos herättelee pohtimaan osallistujan omaa suhdetta rauhaan ja rauhankysymyksiin. Mitä tunteita tai mielikuvia muistoista nousee esiin? Mikä voisi olla osallistujan oma rooli rauhantyössä?

Korvamato – Mediataidetta Kiasmasta -näyttely esittelee videoteoksia, joissa musiikki ja ääni ovat merkittävä osa niiden tunnelmaa ja kerrontaa. Äänen kautta liikkuvan kuvan teokset levittäytyvät tilaan ja tekevät niiden kokemisesta moniaistisen.
Äänen erityisestä ilmaisuvoimasta kertoo myös aivojen kyky saada musiikki toistumaan korvamatona päässä. Korvamatojen tarttuminen on mahdollista tässä näyttelyssä, joka sisältää vain hyviä biisejä. Näyttelyn teokset kuuluvat Kansallisgallerian kokoelmaan. Kansallisgalleria on Suomen suurin kuvataiteen museo, jonka kokoelmaan kuuluu yhteensä noin 43 400 teosta.

Varaa maksuton pääsylippu Rauhankoneen kerroksia -installaatioon ja Korvamato-mediataidenäyttelyyn ennakkoon. Yhdellä lipulla pääset kokemaan molemmat näyttelyt.
Varaa lippu näyttelyyn Oulu2026-verkkokaupasta.

PLAY – Fotografiska Tallinn x Oulu2026
ti-to 11-19
Valokuvataiteen museo Fotografiska Tallinn tuo ensimmäistä kertaa valokuvanäyttelyn Suomeen.
Nykykulttuurissa leikkiä on pitkään pidetty häiriötekijänä, lapsuuden ohimenevänä vaiheena, aikuisuudessa jopa tabuna. Kepeyden alla piilee kuitenkin ajaton ja voimaannuttava ajattelutapa, joka muokkaa suhdettamme maailmaan ja tapojamme olla yhteydessä toisiin ihmisiin.
Ryhmänäyttely PLAY esittelee 17 kansainvälisen taiteilijan monialaisen linssin kautta leikkiä sekä ilon aiheena että häiriötekijänä tuoden esiin riemun, sitkeyden, kapinan ja yhteyden hetkiä. Yhdessä teokset muodostavat visuaalisen matkan leikkiin syvästi inhimillisenä ilmaisumuotona ja sanattomana kielenä.
Näyttelyn on kuratoinut Fotografiska Tallinnan Brand Director Jorven Viilik.

Eanangiella – Maan kieli
ti-to 9–18
Saamelaisen taiteen ja duodjin suurnäyttely tutustuttaa saamelaiskulttuurin kirjoon, sinnikkyyteen ja kestävyyteen. Kulttuuri, saamen kielet ja hengellisyys ovat yhä elossa 400 vuotta kestäneen kolonialismin jälkeen. Vahvat siteet kytkevät ihmiset omaan kulttuuriinsa ja, kun on kyse alkuperäiskansasta, myös maihinsa.
Näyttelyyn osallistuu noin 70 taiteilijaa ja duojária Saamenmaalta. Koettavissa on monimediaista nykytaidetta ja taidehistoriallisia teoksia, duodjia eli saamenkäsityötä eri sukupolvilta sekä äänimaisemia. Osana näyttelyä nähdään myös Sápmi Triennale -kiertonäyttelykokonaisuus, joka limittyy yhteen Eanangiellan ripustuksen kanssa.

Vuoropuhelua Nykytilkkutaiteessa
Kulttuuritalo Valve, Kulttuuritalo Valve, Hallituskatu 7, 90100 Oulu
ti 10.3.2026 – ma 30.3.2026

Vuokko Isakssonia ja Anu Junes-Kähkölää yhdistää vuosikymmeniä kestänyt käsillä tekemisen näkeminen ilmaisullisena toimintana, jossa tekijä on tekemisensä subjekti eli tekijällä on luovuttamaton oikeus päättää tekemisensä sisällöstä itse. Molemmat ovat omalta osaltaan raivanneet tietä ilmaisullisen tekemisen valtavirtaistamiseksi. Heitä yhdistävät myös ystävyys ja yhteistyö monissa luovaan käsillä tekemiseen liittyvissä projekteissa.

Suomenkieliset Taidekierrokset 2026 – Koe Oulun yliopiston taidekokoelma!
Oulun yliopisto, Pentti Kaiteran katu 1, 90570 Oulu
ti 10.3.2026 klo 10:00 – 11:30
Oulun yliopisto tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden tutustua yliopiston vaikuttavaan taidekokoelmaan vuoden 2026 aikana. Tämä kokoelma, joka sisältää yli 900 teosta yli 300 taiteilijalta, on todellinen kulttuuriaarre.

Ookko nää Oulusta, teekkö nää taijjetta? – Oululaisten yhteisnäyttely
Pikigalleria, Pikisaarentie 15 b1 2 kerros, 90100 Oulu
la 7.3.2026 – la 4.4.2026 12-18
Haluamme tarjota estradin koko Oulun luovuudelle! Kulttuuri-ilmastonmuutoksessa on arvokasta kaikkien oululaisten panos. Näyttelyyn osallistuu kymmeniä eri ikäisiä oululaisia yksilöllisillä teoksillaan.
Pikigalleria halusi nostaa esille paikallisia tekijöitä taustoistaan riippumatta muistuttamaan miten uniikkia on jokaisen oululaisen kädenjälki.

PUU.MUOTO.PÖÖR – WOOD.FORM.PÖÖR
Galleria MABD, Torikatu 4, 90100 Oulu
ti 3.3.2026 – su 29.3.2026
Virolaisen suunnittelija Maarit Pöörin PUU.MUOTO.PÖÖR -näyttely avaa ikkunan pohjoiseen historialliseen sielunmaisemaan. Näyttely on vaikuttava kokonaisuus maalauksia ja tekstiilitaidetta, joiden keskiössä ovat 1800- ja 1900-lukujen taitteen puutalot – pohjoismaisen rakennusperinnön kulmakivet.